1
Nov

මොකක්ද මේ රේඩාර්?

   Posted by: chanux   in Blog

රේඩාර් කියන්නෙ සිංහලෙන් ෆොස් අසන්නන්ට ලැබෙන තවත් එක් විශේෂාංගයක්. රේඩාර් එකෙන් මොකද වෙන්නෙ කියන්න කලින්, ඒක ඇති වුනේ ඇයි කියල කිව්වොත් වඩා හොඳයි.

අපේ අසන්නන් අපෙන් forum එකක් ඉල්ලන්නෙ ගොඩක් කලක ඉඳන්. ඒත් ඉතින් අපට ඒක ඉටු කරන්න ටිකෙන් ටික පමා වුනා. ඒත් ඉතින් forum එකක අවශ්‍යතාව නැති වුනේ නෑ නෙ.

වැඩසටහනේ අපි කියන කරුණු ගැන සංවාදය කරන්න, ඔබේ අදහස් එකතු කරන්න වගේම අපි නොදන්නා දෙයක් කියල දෙන්න, ඔබට ඇති වන ගැටලු ඉදිරිපත කරන්න forum එකක් කොතරම් වැදගත වේවිද?

සිංහලෙන් ෆොස් අපි කොහොම හරි රසවත් වගේම ප්‍රවෘත්ති ගුණයෙන් වැඩි ප්‍රවෘත්ති ඔබ වෙත ගෙන එනවා කියල අපි විශ්වාස කරනවා. ඒත් ඔබට හමු වුන, ඔබ ඉතා වැදගත් යයි සිතූ පුවතක් මීට පෙර අප අතින් ගිලිහී ගියාද? ඉතින් එවන් වැදගත් පුවත් ඔබේ සහෝදර අසන්නන්ටත් අහන්න දෙන්න පුලුවන්නම් කොච්චර හොඳද?

හැම වැඩසටහනක් අවසානයේම ඔබට අහන්න ලැබෙන ගීත ඛණ්ඩයට ඔබත් ඇලුම් කරනවාද? එසේ නම් වෙනත් ඔබ ඇලුම් කරන, සිංහලෙන් ෆොස් තුළ භාවිත කළ හැකි ගීයක් අපට ලබා දීමට ඔබ කැමතිද? ඒ වගේම වැඩ සටහන ආරම්භයේදී ඔබ වෙත ගෙන එන විනෝද බර හෝ අර්ථවත් කොටසට ඔබත් කැමතිද? එම ස්ථානයේ වාදනයට සුදුසු ශබ්ද ඛණ්දයක් ඔබ සතුද? ඒක බෙදා හදා ගන්න කැමතිද?

ඉතින් මෙකී නොකී විවිධාකාර අවශ්‍යතාවන් විශාල ප්‍රමාණයකට පිළිතුරක් විදියට තමයි සිංහලෙන් ෆොස් රේඩාර් අරම්භ වන්නෙ.

දැන් ඉතින් කියන්න ඕනෙ නෑනෙ මේකෙන් කරන්න පුලුවන් වැඩ මොනවද කියලා. ඒත් ඔය ටික කර ගන්න හැටි මම පොඩ්ඩක් කියන්නම්.

මුලින්ම forum එකක් විදියට භාවිතය.
ඕනම දෙයක් රේඩාර් එකට දාන්න නම් යන්න තියන සරලම තැන තමයි Submit tab එක. එතනට ගියාම පහත පෙනෙන අකාරයේ form එකක් ඔබට හමු වෙයි.

radar-submit

ඔබට අවශ්‍ය රේඩාර් එක forum එකක් විදියට පාවිච්චි කරන්න නම්, Title කියන කොටසේ ඔබට අවශ්‍ය මාතෘකාව ලියා සුදුසු Category එකක් තොරන්න (විස්තර පසුව). Description කොටසේ සවිස්තරව ඔබේ අදහස, ගැටලුව හෝ ඔබ කැමති ඕනෑ දෙයක් ලියන්න. අවසානයේ Your Name කියන තැන ඔබේ නම ලියන්න. නැති නම් ඔබ register වී ඇත් නම් signin වෙන්නත් පුලුවන්.

ඉහත පියවර වලදි අපි URL කියන කොටස පිරෙව්වෙ නෑ නේද? ඔව්, ඒක තියෙන්නෙ ඔබ අප වෙත කිසියම් යොමුවක් (link) එවනවා නම් ඒ යොමුව ලියන්න. යොමුවක් එවන විට කැමති නම් Description කොටසේ ඔබේ අදහස් ලියන්නත් පුලුවන්.

දැන් ඉතින් Categories ගැන කියන්නම්. දැනට අපේ Categories තුනක් තියනවා. ඉන් Discussion යන්න, forum තුළ යම් කතා බහක් අරම්භ කරන විට යොද ගන්න පුලුවන්. එමන්ම News භාවිත කළ යුත්තේ ඔබ ඇප වෙත ප්‍රවෘත්ති යොමුවක් එවන විටයි. Tidbits කියන්නෙ ඉතින් අර කලින් කිව්ව සංගීත ඛණ්ඩ, ආරම්භක ශබ්ද ඛණ්ඩ එවන විට යොදා ගත යුතු Category එක.

ඔබ යොමු කරන ඕනෑම දෙයක් Radar හි Recent පිටුවට එනවා. සහෝදර අසන්නන්ට පුලුවන් ඒවාට ඡන්ද ලබා දෙන්න. වැඩිම ඡන්ද ලබා ගන්න ඒවා මුල් පිටුවට එනවා. මේ ටික නම් හරියට Digg, Reddit වගේ ඔබ දන්න කියන අඩවි වල තියන ලක්ෂණ.

ඒ වගේම ඔබට යොමුවක් එහෙම නැත්තම් ප්‍රවෘතියක් අපිට දෙන්න හැම විටම radar එකට එන එක කරදරයි නෙ. ඒ නිසා Submit පිටුවේ යටම ඇති අපේ  Bookmarklet එක ඔබේ Browser එකට එක් කර ගත හැකියි. එවිට පහසුවෙන්ම ඔබ රසවත් FOSS ප්‍රවෘත්තියක් කියවන විට Bookmarklet එක මගින් එය Radar වෙත යොමු කළ හැකියි. ආසයි නේ 😉

“Bookmarklet එක නම් හොඳයි. ඒත් අපි ගෙදර වගේ ඉන්න Twitter එකෙනුත් ඔය radar එකට links දාන්න තිබ්බ නම් මරු මචං”. යාලුවොත් එක්ක මෙහෙම කියන්න ඕන නෑ. ඒ වැඩෙත් කරන්න පුලුවන්. ඒකට කරන්න තියෙන්නෙ පහත විදියට Tweet කරන්නයි.

radar-tweet

මෙහෙම එවද්දි හොඳ විස්තරයක් වගේම එක ලින්ක් එකක් එවන්න. Retweet කරද්දි #sifo එකතු කරත් හරි.

දැන් ඉතින් ඔබට තියෙනනෙ අපේ මේ පුංචි උත්සාහයට ඔබේ දායකත්වය දෙන්න. ඔබේ ප්‍රතිචාර වලටත් අපි හර ආසයි :).

This entry was posted on Sunday, November 1st, 2009 at 9:40 pm and is filed under Blog. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One comment

 1 

[…] රේඩාර් පිළිබඳ වැඩි දුර තොරතුරු වැඩසටහන අතරතුරදී අසා දැන ගත හැකියි. වැඩි සුර විස්තර කියවන්න මෙතනින්. […]

November 1st, 2009 at 9:52 pm

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment